National Civil Defence Cadet Corps

Achievements

Corps LevelAwards_new

1. Unit Overall Performance Award (UOPA)
Year assessed:
2008 – Gold
2009 – Gold
2010 – Gold
2011 – Gold
2012 – Gold + Sustained Excellence Award

2. Inter-Unit Quiz (IUQ)
2006 – Champions
2007 – 1st Runners-up
2008 – Participation
2009 – Champions
2010 – Champions
2011 – Participation
2012 – Champions

3. Urban Adventure Civil Defence Challenge (UACDC)
2009 – 2nd Runners-up (as UAC)
2010 – Participation
2011 – Participation
2012 – Champions

4. Precision Drill Competition (PDC)
2010 – Participation
2011 – 3rd Runners-up
2012 – Champions

5. NCDCC Games Day
2005 – Participation
2012 – Participation

6. Senior Non-Commissioned Officers Course (SNCO)
2008 (4th) – SGT Loo Zhi En, Best Practical
2009 (6th) – SGT Nicholas Sim, Best Theory
2010 (8th) – SGT Marc Dany, Best Trainee
2011 (11th) – SGT Ethan Low, Best MOI
2012 (12th) – SGT Isa Aljunied, Best Trainee | SGT Bala Saravanan, Best Theory
2013 (14th) – SGT Larris Elias, Best MOI

7. Cadet Lieutenant Course (CLT)
2008 (4th) – OCT Lee Zheng, Best Trainee

8. SCDF-NCDCC Pinnacle Badge
2008 – WO Daniel Lim
2009 – WO Loo Zhi En, WO David Lim
2010 – WO Galvin Ooi, WO Nicholas Sim
2011 – WO Marc Dany, WO Jeremy Chia
2012 – WO Joel Lim, WO Alistair Yong
2013 – Coming Soon

9. Adventure Training Camp (ATC)
2006 – No records
2007 – No records
2008 – CPL Galvin Ooi, Best Male Camper
2009 – LCP Marc Dany, Best Male Camper | LCP Abdul Fattah, Best in Group
2010 – Participation
2011 – LCP Andreas Tassinari, Best Male Camper
2012 – Participation
2013 – Participation

School Level
1. ACS (I) NCDCC Observance Day:

YEAR: EVENT TYPE: COMMANDER: GUEST-OF-HONOUR:
2007 Parade SGT Lee Zheng LTC Lim Kah Seng,
Commandant NCDCC
2008 Parade WO Lee Zheng LTC Lim Kah Seng,
Commandant NCDCC
2009 Parade WO Loo Zhi En LTC Philip Tham,
Commandant NCDCC
2010 Ceremony WO Galvin Ooi AC Ang Tse Meng,
Senior Director,
Emergency Services (SCDF)
2011 Parade WO Marc Dany AC Eric Yap,
Senior Director,
Emergency Services (SCDF)
2012 Parade WO Joel Lim COL Chong Hoi Hung,
Senior Director,
Corporate Services (SCDF)
2013 Parade WO Syed Isa Aljunied SAC Jackson Lim,
Chief of Staff (SCDF)

2. National Day Celebrations
Sword of Honour Recipients:
2008 – WO Daniel Lim
2009 – WO Loo Zhi En
2010 – WO Nicholas Sim
2011 – WO Marc Dany
2012 – WO Joel Lim

Company Level
1. Unit Best Cadet (UBC)
2007 – SGT Daniel Lim
2008 – SGT Loo Zhi En
2009 – SGT Pang Hao Yang
2010 – SGT Marc Dany
2011 – SGT Joel Lim
2012 – SGT Raiyan Lee
2013 – Coming Soon

2. Annual Year 1 Camp
2005 – No Records
2006 – No Records
2007 – PTE Galvin Ooi, Best Trainee | PTE Joel Toi, Best Camper
2008 – Best Trainees: PTE Edwin Phua, PTE Muhammad Hazim, PTE Jeric Koh
2009 – Best Trainees: PTE Voon Qi Yuan, PTE Joel Lim, PTE Kidmann Goh
2010 – Best Trainees: PTE Andreas Tassinari, PTE Bala Saravanan
2011 – PTE Philip John Duggan, Best Camper
2012 – PTE Lim Jun Wei, Best Trainee | PTE Euan Chng, Best Camper

Miscellaneous: 
2008 – Best Instructor: SSG Loo Zhi En
2009 – Best Field Cooking: PTE Steven Koh & PTE Li Ear
2011 – Best Instructor: SSG Jonathan Chua & CPL Isa Aljunied
2012 – Best Instructor: SSG Isa Aljunied & CPL Brandon Tan